INDUSTRIJSKA POLITIKA - NAUKA - PROIZVODNJA

"The fourth industrial revolution is already on its way and will be an answer to the challeges lying ahead." - Ronald Berger Strategy Consultant

Zapadna civilizacija je već imala tri industrijske revolucije. One bi se mogle opisati kao nepovratne, skokovite promjene u proizvodnim procesima, koje su za rezultat imale značajno veću produktivnost. Prvo poboljšanje efikasnosti proizvodnje ogledalo se u korišćenju hidropotencijala, upotrebi parnih mašina i razvoju moćnih mašina. Druga industrijska revolucija je donijela snažnu upotrebu električne energije i linije masovne proizvodnje. Treća se dogodila nedavno i za rezultat je imala ubrzanu automatizaciju proizvodnih procesa korišćenjem elektronike i informacionih tehnologija. Ćetvrta industrijska revolucija (Industry 4.0), koja je već uveliko na djelu, oslanja se na ideju dosledne digitalizaciju i povezivanje svih produktivnih jedinica u nekoj ekonomskoj cjelini. Industry 4.0 treba razlikovati od užih pojmova, kaošto su "Internet Of Things", "Factorz 4.0" ili "Maker Movement".

industrijska politika i razvoj

organizaciona struktura

Industija ima centralnu ulogu u ekonomiji Evropske Unije, ostvarujući 15% dodatne vrijednosti (uporedno - 12% u USA). Ona predstavlja pokretački faktor istraživanja, inovacija, produktivnost i izvoza, stvara 80% inovacija Evropske Unije i 75% izvoza. Uključujući njen uticaj na na uslužne djelatnosti, industrija je motoro društvenog i ekonomskog razvoja Evropske Unije. Ipak, Evropska je izgubila brojne industrijske poslove u toku proteklih dekada i suočena je sa jakom konkurencijom zemalja u razvoju. .Rješenje je u pokretanju četvrte industrijske revolucije, "Industry 4.0".

više o organizaciji rada »

savremene tehnologije

projekat

Cilj ovog poglavlja je uvod u upravljanje projektima, pa se u njemu između ostalog opisuje:

  • glavne funkcije/aktivnosti upravljanja projektima
  • dimenzije projekta: karakteristike, planiranje, područje primjene i troškovi
  • podjela na elementarne poslove (breakdown structure)
  • upotreba Gant i Pert dijagrama u planiranju projekta
  • funkcija i proces upravljanja rizicima

više o upravljanju projektima »

savremeni materijali

grafen

Materijal grafen pronašli su profesori Andrea Geim i Konstantin Novoselov sa Univerziteta Mančester, 2004 godine. Grafen je najtanji materijal koji je ikada napravljen. Potrebno je složiti milion grafenskih listova, jedan preko drugog, da bi se dobila debljina od 1 mm. Grafen je najjači materijal poznat čovječanstvu. 200 puta je čvršći od čelika, a nekoliko puta tvrđi od dijamanta. Jedan list grafena, mada tanak milioniti dio milimetra, bi mogao da drži težinu slona. Uprkos svojoj čvrstoći, grafen je ekstremno savitljiv, fleksibilan. Može se izdužiti preko 20%, a da ne pretrpi nikakvo oštećenje. Grafen je superioran provodnik elektriciteta, daleko bolji od bakra tradiconalnog materijala za električne kablove, a treba dodati da je i najbolji provodnik toplote na planeti. Veoma važna je i činjenica da se grafen dobija od grafita, jeftinog i raspostranjenog minerala. Mogućnosti primjene grafena su predmet velikog broja istraživanja, a naziru se fantastični rezultati.

više o metodologiji »

primjena nauke

Stephanie Kwolek

Stephanie Loise Kwolek (Jul 31, 1923 - Jun 18, 2014) , SAD, je poznata po svom naučnom radu u oblasti hemije. Svoja istraživanja obavljala je u okviru poznate kompanije DuPont u periodu dugom preko 40 godina. Poznata je po pronalasku prvog iz familije sintetičkih vlakana izuzetnih mehaničkih karakteristika i hemijske otpornosti, poly-paraphenylene terephthalamide, bolje poznatom pod nazivom KEVLAR. Za njena izvanredna naučno-tehnička dostignuća, kompanija DuPont je 2015 dodijelila Stephanie Kwolek Orden Lavosie. Ona je jedina žena od svih zaposlenih u DuPont-u kojoj je dodijeljeno ovo visoko priznanje. 1995 godine, ona je postala četvrta dama, koja je postala član Nacionalne Galerije Slavnih Pronalazača SAD, a dobitnik je i drugih presitžnih nagrada za svoj rad u oblasti hemije polimera (the National Medal of Technology, the IRI Achievement Award and the Perkin Medal).

primjeri primjene nauke »