KOMPJUTERSKE NAUKE

"Scientists dream about doing great things. Engineers do them" - James A. Michener

Kompjuterske nauke kombinuju neke od najboljih karakteristika matematike, tehničkih i prirodnih nauka. Kompjuterski naučnici koriste programske jezike da iskažu ideje, kreiraju elemente i komponente i sklapaju ih u sisteme. Često daju više alternativa za rješenje nekog problema. Kao u prirodnim naukama, kompjuterski naučnici posmatraju ponašanje kompleksnih sistema i ocjenjuju rezultate ponuđenih rješenja, formiraju hipoteze i testiraju predpostavke. Svakako da je pojedinačno najvažnija sposobnost komputerskog naučnika rješavanje problema. To podrazumijeva sposobnost da se problem formuliše, da se kreativno traži rješenje i na kraju ostvari jasno i tačno. Progamiranje je upravo proces koji omogućava praktično ostvarenje rješenja zadataka u kompjuterskim naukama.

osnovi računarske tehnike

kompjuteri

više o kompjuterskim naukama »

programski jezici

arduinoUno

Koji je programski jezik najbolji? Kompjuterski profesionalci posvetili su ovom pitanju mnogo vremena i energije. Međutim, svaki jezik ima svoje dobre strane i određene slabosti. FORTRAN je posebno dobar jezik za rad sa numeričkim podacima, ali nije podesan za izradu velikih programa. PASCAL je veoma pogodan za pisanje dobro organizavinih i čitljivih prorgrama, ali nije fleksibilan kao C programski jezik. C++ ima sve moćne karakteristike objektno orijenisanih jezika, ali se smatra da je složen i težak za učenje. Pitanje koji jezik koristiti zavisi i od kompjutera na kojem se program izvodi, koja je vrsta program i od stručnosti programera.

više o programskim jezicima »

internet programiranje

arduinoUno

Sir Timothy Berners-Lee is British computer scientist who is widely credited with inventing the World Wide Web in 1989. He founded the World Wide Web Foundation in 2009 and the group works to improve the availability of the internet.

više o internet programiranju »

mreže i mrežne komunikacije

arduinoUno

više o mrežama i mrežnim komunikacijama »